Zaječar- grad koji spaja istoriju i umetnost
Več sam pisala o tome koliko volim svoj rodni grad i koliko sam ponosna na činjenicu da sam Mokranjčeva praunuka, međutim- ovog puta, želim da vam pišem o značaju ovog malenog grada na istoku Srbije.
Istorijski pregled
Iako se stanovnici ovog mesta, odmetnuti od Bugara, pominju još 818,godine, grad kao utvrđenje je prvi put pomenut 1466.godine u turskim spisima vezanim za stanovištvo vidinskog pašaluka..
1806. godine, stvorili su se uslovi za podizanje ustanka, gde je Karađorđe odobrio hajduk Veljku Petroviću, knezu Milisavu i popu Radosavu da sa Timočanima i Crnorečanima ustanče. Ubrzo je ovo mesto oslobođeno. Nakon niza značajnih borbi i političkih previranja, ovaj kraj je pripojen Srbiji, zvanično 1833.godine.
1883. godine započeta je Timočka buna, nakon primljene naredbe da se vojsci oduzme oružje. U buni su učestvovali svi srezovi sa svojim vođama, od kojih su najpoznatiji Ljuba Didić, Aca Stojanović, Gavra Aničić i drugi.
U znak sećanja na sve pale žrtve, koje su, po naredbi bile pogubljene na Kraljevici, upravo u ovom najznačajnijem šumskom parku Timočke krajine, podignut je spomenik.
Naredni važan period bio je za vreme vladavine Nikole Pašića. U predstojećem periodu Zaječar je učestovao u dva balkanska i Prvom Svetskom ratu. Uspomenu na Pašića i njegovo političko zalaganje, Zaječarci čuvaju kroz spomenik.
Period koji je došao nakon toga, bio je veoma turbulentan za ovaj kraj, ali kako ne bih previše ulazila u samu istoriju, savetujem vam da više o tome pročitate ovde.
Geografski i demografski podaci
Teritorijalno, Zaječar je pozicioniran u istočnoj Srbiji, u dolini reke Timok, i predstavlja najveći grad Timočke krajine. Danas, ovaj grad naseljava 48.621 stanovnik.
U blizini ovog simpatičnog grada, gde su ljudi ljubitelji dobrog provoda, kulture, muzike... nalazi se Gamzigrad, arheološko nalazište, poznatije po nazivu Felix Romuliana. Smatra se antičko-rimskom, carskom palatom koja je počela da se zida za vreme cara Gaja Valerija Maksimijana Galerija, Dioklecijanovog zeta. Po Gajevoj majci je dobila naziv, od 4.veka je prepuštena hrišćanskoj crkvi, a od 2007.godine je pod UNESCO-ovom zaštitom. Nažalost, nikada nije završena.
Filmska priča
Ovaj grad se pominje u nekoliko filmskih i serijskih ostvarenja, od kojih je najznačajnije "Timočka buna", koja je većim delom snimana upravo u ovom gradu, ali i okolini.
Za potrebe filma, u mnogim scenama je korišćena osnovna škola "Ljuba Nešić", smeštena u zgradi nekadašnje zaječarske gimnazije, jedne od najstarijih u Srbiji. Ostale lokacije možete videti ovde.
Pored ovog ostvarenja, Zaječar se pominje i u TV seriji "Otvorena vrata", u sceni kada Cakana (Vesna Trivalić) i Dragoslav (Lane Gutović) govore o njegovom dedi, koji dolazi sa podnožja planina iz okoline Zaječara.
Svoje serijsko ostvarenje, Zaječar je imao i u određenim scenama iz serije Nemoj da zvocaš, budući da je Marina Glišić koju tumači Marina Vasić, poreklom upravo iz ovog lepog grada, što je dovodi često u niz smešnih scena i lakoverja.
Novijeg datuma je i film Munje 2. Film, pred kraj, ima niz scena gde glavni junaci upoznaju KUD (kulturno-umetničko društvo) iz Zaječara, na čelu sa Sekom Sablić. Iako na prvi pogled deluje da je dosta pežorativno prikazano sve ono što zaječarski folklor predstavlja, ove scene su zapravo jako komične.
Istaknuta imena
Nemoguće je govoriti o značaju ovog malenog, divnog grada, a ne napomenuti neka od imena koja se povezuju sa ovim gradom. Neki od njih su:
Hajduk Veljko Petrović (1780-1813)- hajduk i junak I srpskog ustanka
Svi ovi ljudi, čija sam imena navela, uradili su mnogo, kako za sam Zaječar i Timočku krajinu, tako i za naše društvo.
Obavezno posetiti
I za sam kraj- šta je ono što treba videti u Zaječaru?
Pored navedenih spomenika, Felix Romuliane i obližnje Gamzigradske banje sa stacionarom za rehabilitaciju i lečenje najrazličitijih bolesti, od velikog značaja za samo mesto jeste i festival Gitarijada koji se održava svake godine na leto.
Gitarijada je naš okolni festival, koji svake godine okuplja na hiljade turista koji dolaze da uživaju u kvalitetnoj rok muzici, ali i drugim manifestacijama u okviru ovog festivala. Više o Gitarijadi pročitajte ovde, a ove godine nas očekuju YU grupa, Električni orgazam... i naravno- moj omiljeni Mortal Kombat <3
Ako ste ljubitelj prirode, gore pomenuta Kraljevica, park-šuma sa divnim drvoredima, istorijski važnim spomenicima koji su utkani u srca meštana, ali i velikom ski stazom koja je glavno mesto okupljanja svake zime, sigurno će vas oduševiti.
Za sve one, koji ipak više vole reku i romantične šetnje pored reke, ali i traže prostor gde bi se deca neometano igrala i uživala sa drugom decom- predlažem Popovu plažu
Za ljubitelje kulture i istorije, mogu biti zanimljivi Arhiv, Muzej i pozorište Zoran Radmilović u kome se svake godine održavaju "Dani Zorana Radmilovića" gde imate priliku da vidite najpoznatije glumce i predstave iz cele Srbije.
I na kraju, ali ništa manje važno- ukoliko vam je neophodan mir i želite da se osamite, ili porazgovarate sa nekim od sveštenih lica, kako biste dobili neki, po Bogu, savet, eparhija Timočka, saborna crkva roždestva presvete Bogorodice- biće pravo mesto za vas.
Za koje god od svih ovih mesta, od značaja, se odlučite- jedno je sigurno, osećaćete se prihvaćeno i bićete dočekani s ljubavlju.
Nadam se da sam vam bar malo približila svoj grad i ljubav prema njemu, a sa druge strane- sve ove lokacije samo su nagoveštaj onoga što vas čeka u narednoj sezoni objavljivanja lokacija sa snimanja ostvarenja naše kinetografije. Nova sezona našeg druženja počinje na stanici kojoj pristupate ovde već 01.09.2023.
Uživajte!