Bioskopi kojih više nema: u Srbiji
Kao što sam već najavila, danas pišem na temu bioskopa kojih više nema, na nivou cele Srbije, i ovim tekstom, završavamo seriju tekstova koji su posvećeni nekadašnjim bioskopima. Naravno, njihovo nedostanje i nostalgija koju osećamo će biti večna.Gradovi o kojima ću danas pisati jesu Pirot, Niš, moj rodni Zaječar, Kragujevac i Smederevska Palanka. Do tih podataka sam došla, što zbog priče meštana, što zbog postojećih navoda sa interneta, za koje smatram da su podjednako značajni.
Pirot
Ovaj grad definitivno čuva tradiciju naše zemlje i naroda, pa i ne čudi činjenica da je vrlo rado biran za filmove u kojima se glavna radnja odvija u nekoj epohi. Nažalost, to isto ne možemo reći i za bioskope.
Nekada, meštani Pirota mogli su da uživaju u bioskopu “Iskra”, čije je sedište bilo u hotelu ’’Nacional’’. Zlatno doba ovog bioskopa bilo je pedesetih do sedamdesetih godina prošlog veka, kada su naše bake i deke imale prilike da gledaju tadašnja domaća, ali i svetska filmska ostvarenja
.
Došla sam i do fascinantnog podatka da je skoro 150.000 gledalaca u ovom bioskopu pogledalo čak 222 filma, od čega je 14 domaće produkcije. Za ono vreme, posebno ako imamo u vidu da je to mali grad- izuzetno je ovo bila dobra brojka.
U Pirotu je postojao i letnji bioskop, koji je nosio naziv “Mladost”, ali o njemu nisam uspela da nađem više podataka.
Svakako, početkom devedesetih Pirot dobija svoj “Dom kulture” koji je naslednik oba ova, trajno ugašena, bioskopa.
Niš
Nekadašnji niški bioskopi, radili su pod upravom preduzeća “Nišfilm”. Spor radnika sa ovim preduzećem datira iz 2008.godine, nakon što je ono zvanično propalo, a bioskopi koji su bili u njegovom domenu su “Vilingrad”, bioskop u Niškoj banji, nekoliko letnjih pozornica smeštenih tokom godina na Tvrđavi kao i mnogi drugi.
Nažalost, danas od ovih bioskopa nijedan nije u funkciji. U Nišu, trenutno, vodeći bioskopski gigant jeste Cineplexx koji u svom kompleksu ima nekoliko bioskopa.
Zaječar
Mesto u kome sam rođena, i kao neko ko je odrastao u gradu velikog Zorana Radmilovića, svoju ljubav prema pozorištu, ali i sedmoj umetnosti generalno, prigrlila svim svojim bićem.
Vlasnici i namena bioskopa u Zaječaru su se tokom godina
smenjivali, dok je period 1970-tih do kraja devedesetih bio izuzetno povoljan
za posećenost bioskopa. Ipak, zgrada i naziv se nisu menjala.
Krajem devedesetih pa sve do 2010. godine, bioskop je bio u vlasništvu Aleksandra Videnovića, koji je na korišćenje zgradu dobio od opštine, dok je sve drugo sam, na dobrovoljnoj bazi održavao i finansirao.
Bioskop je imao oko 400 mesta za sedenje, da veća stola za stajanje i ispijanje pića, mini bife, ali i prostor koji se mogao iznajmiti za razne proslave.
Vremenom, interesovanje je opalo, ljudi su se povukli u video klubove, a shodno situaciji u državi- bioskop je zatvoren. A kako prenosi "Glas Zaječara", ova- nekada velelepna zgrada, danas izgleda ruinirano i zapušteno.
Kragujevac
Pre nego što je Cineplexx zacario i u Kragujevcu, ovaj prelepi, srpski grad, imao je svoje bioskope po kojima je bio poznat. Sale “Pionir”, “Šumadija” I “Radnički dom”, ostaju zauvek u srcima svojim posetilaca.
Sve ove sale su bile osamdesetih I devedestih, jako posećene, ali ih je pregazio zub vremena, razne privatizacije I slični globalni problemi.
Iako je 2008. I 2010. Godine, bilo zagovarano da se ove sale obnove, te da im se ponovo da dašak života, do toga, nažalost, nije došli.
Bioskop "Šumadija" čije sadašnje stanje vidite na slici iznad, ali i ostale sale su danas uništene I čuvaju se samo u uspomenama, dok Kragujevčani imaju priliku da nove filmove prate u Cineplexx bioskopima.
Smederevska Palanka
Nekadašnji bioskop “Prvi maj”, osmišljen tako da je, pored redovne sale, imao balkon i baštenski prostor, bio je omiljeni prostor za kulturno uzdizanje mnogih Palančana krajem dvadesetog veka. Naravno, kao i svi pre navedeni bioskopi- i on je, vremenom, propao.
Zahvaljujući FB stranici "Smederevska Palanka", došli smo do slike zgrade nekadašnjeg bioskopa.
Palančani sada za bioskop koriste svoj “Dom kulture”, a rado se sećaju bioskopa
koji im je toliko topline pružio.
-----
Verujem da ovo nisu usamljeni slučajevi i da se, uglavnom,
svi veći gradovi, suočavali sa problemima koji su zadesili i ove, pomenute,
bioskope. Mnoge od ovih firmi ne postoje, zgrade su ruinirane ili porušene, a
uspomene i nostalgija stoje.
Shodno trendovima, teško je verovatno da će se ovakvi bioskopi ipak vratiti, jer komercijalno tržište traži brže, više, hladnije, kao na “traci“ poslovanje, a ovi bioskopi su ipak imali dušu. Nažalost, deluje da kapitalno društvo to nije prepoznalo.
----
Podsećamo vas da se starijih blogova na temu bioskopa kojih više nema možete podsetiti na ovim linkovima: Bioskop/kafana "Zlatni krst", zatum I stalni bioskop u Beogradu i "Ostali beogradski bioskopi"